Budownictwo i architektura : Filmy i architektura: “Gabinet doktora Caligari”

Wracając do czasów, kiedy kino było nagrywane bez kolorów i dźwięków, niemiecki film.
Gabinet doktora Caligari.
Robert Wiene to arcydzieło, które wykorzystuje w pełni stylizowane zestawy ze abstrakcyjnymi przestrzeniami do reprezentowania różnych scen.
Uważany jest za jeden z najbardziej wpływowych filmów niemieckiego ekspresjonizmu, ponieważ wiele niezwykłych cech tego filmu (od geometrycznego charakteru zestawów do aktorów – kostiumów) było kilkadziesiąt lat przed ich czasem.
Widziałeś ten klasyk.
Co sądzisz o tym, jak filmy z okresu milczenia przedstawiają przestrzeń kosmiczną.
Daj nam znać swoje myśli w komentarzach poniżej.
MAIN INFO Tytuł oryginalny: Das Cabinet des Dr.
Caligari Rok: 1920 Czas trwania: 71 min.
Kraj: Niemcy Reżyser: Robert Wiene Scenariusz: Hans Janowitz, Carl Mayer Ścieżka dźwiękowa: Giuseppe Becce Obsada: Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Fehér, Lil Dagover, Hans Heinrich von Twardowski PLOT Główna narracja została przedstawiona za pomocą opowieści o ramie, w której większość fabuła jest przedstawiona jako retrospekcja, jak powiedział główny bohater, Francis (jeden z najwcześniejszych przykładów opowieści o klatkach w filmie).
Franciszek (Friedrich Fehér) i starszy towarzysz dzielą się historiami, kiedy przechodzi rozkojarzona kobieta, Jane (Lil Dagover).
Francis nazywa ją swoją narzeczoną i opowiada ciekawą opowieść, którą dzielą z Jane.
Francis rozpoczyna swoją opowieść od siebie i swojego przyjaciela Alana (Hansa Heinricha von Twardowskiego), którzy dobrodusznie rywalizują o ślub z piękną Jane.
Dwaj przyjaciele odwiedzają karnawał w ich niemieckiej górskiej wiosce Holstenwall, gdzie spotykają urzekającego doktora Caligari (Werner Krauss) i prawie milczącego somnambulisty, Cesare (Conrad Veidt), którego lekarz śpi w szafce przypominającej trumnę , kontroluje hipnotycznie i wyświetla się jako atrakcja.
Caligari hawks, że ciągły stan snu Cesare pozwala mu poznać odpowiedź na każde pytanie dotyczące przyszłości.
Kiedy Alan pyta Cesare, jak długo będzie żyć, Cesare bez ogródek odpowiada, że Alan umrze jutro przed świtem – przepowiednia, która się spełniła.
Gwałtowna śmierć Alana z rąk jakiejś niewyraźnej postaci staje się ostatnią z serii tajemniczych morderstw w Holstenwall.
Francis, wraz z Jane, z którą jest teraz oficjalnie zaangażowany, bada Caligari i Cesare, co ostatecznie skutkuje rozkazem Cesare, by Cesare zamordował Jane.
Cesare prawie to robi, ujawniając Francisowi niemal pewne powiązanie Cesare i jego pana Caligari z niedawnymi zabójstwami; Cesare odmawia jednak zabicia ze względu na piękność Jane, a zamiast tego zabiera ją z domu, ściganego przez mieszkańców miasta.
W końcu, po długim pościgu, Cesare wypuszcza Jane, upada z wyczerpania i umiera.
Narracja powraca do chwili obecnej, a Franciszek kończy swoją opowieść.
Zakończenie skrętu ujawnia, że Franciszek.
retrospekcja jest jednak jego fantazją: on, Jane i Cesare są w rzeczywistości więźniami szalonego azylu, a człowiek, o którym mówi, jest Caligari jest jego lekarzem azylowym, który po tym objawieniu źródła jego pacjenta.
, mówi, że teraz będzie mógł wyleczyć Francisa.
FILM PRZYCZEPY Ponieważ licencja na film jest własnością publiczną, można cieszyć się tą wersją zrekonstruowaną przez Archiwum Filmowe Niemiec, z oryginalnymi dźwiękami, w których film został nagrany.
Wcześniej publikowane w tej sekcji.
The Belly of Architect Blade Runner Gattaca Metropolis Mój architekt zagubiony w tłumaczeniu The International Equilibrium THX 1138.
On Flux Tylne okno Koyaanisqatsi My Uncle Manufatured Pejzaże Dark City The Fountainhead Baraka Brazil Cube The Lake House The Cook, The Thief, His Wife & Jej Kochanek Kliknij The Fountain The Shining The Truman Show Paryż, I Love You
[podobne: olx ostrzeszów, giełda tworzyw, olx skarżysko ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: giełda tworzyw olx ostrzeszów olx skarżysko